Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
53 posty 1296 komentarzy

Doktryna Trójcy jest doktryną pogańską.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Te złote figurki reprezentują jedną z egipskich triad bogów - Ozyrysa (w środku), Horusa (z lewej) i Izydę.

Ogólnie uważa się, choć błędnie, że doktryna Trójcy jest pochodzenia chrześcijańskiego. Jednak prawie każdy naród w starożytności posiadał podobną doktrynę. [Wczesny katolicki teolog] Hieronim ze Strydonu, święty Kościoła katolickiego, doktor Kościoła i apologeta chrześcijaństwa, świadczy jednoznacznie: „Wszystkie starożytne narody wierzyły w Trójcę”.

Poniższe cytaty dokumentują wiarę w boską Trójcę w wielu regionach i religiach starożytnego świata.

Sumer

„Wszechświat został podzielony na trzy regiony, z których każdy stał się domeną boga. Udziałem Anu było niebo. Ziemia została dana Enlilowi. Ea został władcą wód. Razem stanowili triadę wielkich bogów ”(The Larousse Encyclopedia of Mythology, 1994, s. 54-55)
 

Babilonia

„Starożytni Babilończycy rozpoznali doktrynę trójcy, czyli trzech osób w jednym bogu - jak wynika ze złożonego boga z trzema głowami stanowiącego część ich mitologii, a także użycie trójkąta równobocznego, również jako symbolu takiej trójcy w jedności ” (Thomas Dennis Rock, The Mystical Woman and the Cities of the Nations, 1867).

Indie

Purany, jedna z Biblii hinduizmu gdzie poruszane są tematy sprzed ponad 3000 lat, zawierają następujący fragment: „ O, trzej Bogowie! Wiedzcie, że uznaję tylko jednego Boga. Powiedzcie mi zatem, który z was jest prawdziwą boskością, bym mógł zwracać się do niego jedynego tylko z moim uwielbieniem. ”Trzej bogowie, Brahma, Wisznu i Śiwa, objawiając się przed nim, odpowiedzieli: „Wiedz, O czcicielu, że nie ma między nami żadnej różnicy. To, co tobie się wydaje, to tylko pozory. Jedna istota pojawia się w trzech formach poprzez akty tworzenia, zachowania (równowagi między tworzeniem a niszczeniem) i zniszczenia, ale jest jednym.”
https://pl.wikipedia.org/wiki/Trimurti

Stąd trójkąt został przyjęty przez wszystkie starożytne narody jako symbol bóstwa. Liczba trzy wśród wszystkich narodów pogańskich uważana była za główną liczbę mistyczną, ponieważ, jak zauważa Arystoteles, zawiera w sobie początek, środek i koniec. Stąd też znajdujemy w niej niektóre cechy niemal wszystkich pogańskich bogów.

Grecja

„W czwartym wieku B.C. Arystoteles napisał: »Wszystko jest w trzech (postaciach), a trzykrotność wszystkim: i używajmy tej liczby w kulcie bogów; albowiem, jak twierdzą Pitagorejczycy, wszystko i wszystkie rzeczy są ograniczone przez trójki, na końcu, w środku i na początku, a te składają się w świętą Trójcę« (Arthur Weigall, Pogaństwo w naszym chrześcijaństwie, 1928).

Egipt

„Hymn do Amona deklarował, że »żaden Bóg nie powstał przed nim (Amon)« i że„Wszyscy bogowie to: Amon, Re i Ptah, i nie ma w nich żadnego drugiego. Imię jego Ukryty (Amon), twarzą jest Re, a jego ciałem jest Ptah. ” . . To jest oświadczenie o trójcy, trzech głównych bogów Egiptu zostało zaliczonych do jednego z nich, Amona. Oczywiste jest, że koncepcja jedności organicznej w pluralizmie zyskała nadzwyczajny impuls dzięki tej formule. Teologicznie, w surowej formie, uderzająco zbliżyła się do późniejszej chrześcijańskiej formy mnogiego monoteizmu trynitarnego ” (Simson Najovits, Egipt, Trunk of the Tree).

Inne obszary

Wiele innych obszarów miało swoje własne boskie triady. W Grecji byli to Zeus, Posejdon i Adonis. Fenicjanie czcili Ulomusa, Ulosurosa i Eliuna. Rzym czcił Jowisza, Neptuna i Plutona. W narodach germańskich nazywano ich Wodan, Thor i Freyr. 

Trzygłów, Trygław, łac. Triglav – bóstwo Słowian połabskich i Pomorzan, czczone w Szczecinie, Wolinie i Brennie (ob. Brandenburgu). Jego kult został potwierdzony m.in. w żywotach św. Ottona z Bambergu, spisanych przez Herborda i Ebbo.
 

„Pochodzenie koncepcji jest całkowicie pogańskie”

Egiptolog Arthur Weigall (sam wierzył w doktrynę Trójcy), podsumował wpływ starożytnych wierzeń na przyjęcie doktryny przez Kościół katolicki w następującym fragmencie jego  książki (Pogaństwo w naszym chrześcijaństwie, 1928):
„Nie można zapominać, że Jezus Chrystus nigdy nie wspomniał o takim zjawisku [Trójcy], a nigdzie w Nowym Testamencie nie pojawia się słowo »Trójca«. Idea została przyjęta przez Kościół dopiero trzysta lat po śmierci naszego Pana, a pochodzenie koncepcji jest całkowicie pogańskie. . .

„Starożytni Egipcjanie, których wpływ na wczesną myśl religijną był głęboki, zwykle układali swoich bogów lub boginie w trójce: istniała trójca Ozyrysa, Izydy i Horusa, trójca Amena, Muta i Chonsu, trójca Chnuma, Satis i Anukis i tak dalej…

„Jednak pierwsi chrześcijanie początkowo nie myśleli o zastosowaniu idei do własnej wiary. Poświęcili swe oddanie Bogu Ojcu i Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu, i rozpoznali tajemnicze i nieokreślone istnienie Ducha Świętego; ale nie było myśli, że te trzy są rzeczywistą Trójcą, równą i zjednoczoną w Jedności. . .

„Zastosowanie tej starej pogańskiej koncepcji Trójcy do teologii chrześcijańskiej stało się możliwe dzięki uznaniu Ducha Świętego za wymaganą trzecią »Osobę« równą innym „Osobom”. . .

„Idea, że ​​Duch jest równy z Bogiem, nie była powszechnie uznawana aż do drugiej połowy IV wieku n.e.… W roku 381 Sobór konstantynopolitański I dodał do wcześniejszego Credo Nicejskiego opis Ducha Świętego jako „ Pana i Ożywiciela, który od Ojca pochodzi (później dodano także słowa »... i syna...«, ”.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sob%C3%B3r_konstantynopolita%C5%84ski_I

„W ten sposób Atanazjańskie Wyznanie Wiary, które jest późniejszym wytworem, ale odzwierciedla ogólne koncepcje Atanazego [trynitarza z IV wieku, którego poglądy stały się ostatecznie oficjalną doktryną] i jego szkoły, sformułowało koncepcję »Trójcy współistotnej«, w której Duch Święty był trzecią »Osobą« i tak stało się dogmatem wiary, a wiara w Trójcę   stała się najważniejszą doktryną chrześcijaństwa, choć nie bez strasznych zamieszek i rozlewu krwi. . .

„Dziś myśliciel chrześcijański. . . nie chce być o tym precyzyjny, tym bardziej że definicja ta jest oczywiście pogańska i została przyjęta przez Kościół dopiero trzysta lat po Chrystusie ”.

James Bonwick dobrze podsumował tę historię w swojej pracy z 1878 roku „Egipska wiara i myśl współczesna”: „Niewątpliwym faktem jest, że bóstwa występują mniej więcej na całym świecie w triadach. Zasada ta dotyczy półkul wschodniej i zachodniej, północy i południa.

„Ponadto obserwuje się, że w pewien mistyczny sposób triada trzech osób jest jednością. Pierwsza to druga lub trzecia, druga jako pierwsza lub trzecia, trzecia jako pierwsza lub druga. W rzeczywistości są względem siebie, jedną i tą samą indywidualną istotą. Definicja Atanazego, który mieszkał w Egipcie, odnosi się do Trójcy wszystkich pogańskich religii ”.

Na podstawie: https://www.ucg.org/bible-study-tools/booklets/is-god-a-trinity/how-ancient-trinitarian-gods-influenced-adoption-of-the-trinity

KOMENTARZE

 • Autor
  trzeba uściślić znaczenie słowa "pogański" bo może ono mieć różne znaczenia.
  Tu "idea pogańska" użyta jest jak rozumiem w sensie "przedchrześcijańska i pozabiblijna"
  Myślę, że nie ma w tym fakcie niczego gorszącego.

  Dogmat o Trójcy w chrześcijaństwie ma szereg implikacji, m.in. personalistycznych (Bóg jest miłością również między osobami Trójcy, zaś zbawienie oznacza włączenie człowieka w te relację) - w przypadku takich religii jak judaizm czy szczególnie islam nie ma o tym mowy.

  pozdrawiam
 • Zaradni też chcą być bogami na ziemi.
  Dlatego, każde słowo które przeczy równowadze trójki, uważają za atak na trójpodział władzy.
 • @Krystyna Trzcińska 16:35:05
  Bogochulec Samochwał znowu napaskudził głupimi obrazkami. Co znaczy, że wątek nie nadaje się już do dyskusji.
 • re...
  Jeżeli w tej egipskiej "trójcy świętej" jedną z postaci jest Ozyrys:

  Ozyrys (egip. Isir lub Iszir) – w mitologii egipskiej bóg śmierci i odrodzonego życia, Wielki Sędzia zmarłych.

  .. to w skład tej egipskiej "trójcy świętej w skład wchodzi Szatan - "oskarżyciel":

  Jordan Maxwell Grzegorz Skwarek wywiad 2018 Niech Prawda CIe wyzwoli 2018
  https://youtu.be/NFMpJZW8wIc?t=4775

  Nie porównywałbym tych dwóch koncepcji gdyż występują zasadnicze różnice

  1) W chrzescijaństwie nie ma "Izydy" - odpowieniczki Maryji - dobrej matki dziewicy.
  2) W Egipcie nie było "ducha świętego" - zamieniony na Szatana-oskarżyciela.
  3) W Egipcie nie ma Chrystusa.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031